Ulugazi Mahallesi, İstiklal Caddesi No: 24/11 İlkadım SAMSUN

İşyeri Güvenliği

Her İşyerinin Uygulaması  Gereken İşyeri Güvenliği İpucları

Güvende hissetmek hayatın önemli bir yönüdür. Güvenli bir  ev, güvenli bir iş vb. Herkesin istediği şeylerdir. Bu amaçla, toplum, özellikle İşyeri Güvenliği alanında, yaptığımız hemen hemen her şey için prosedür geliştirilmiştir. Açıkçası, bazı çalışma ortamları diğerlerinden daha tehlikelidir. Bu durumlarda, “önce güvenlik” sadece bir sözden daha fazla olmalıdır. Bu hususu dikkate alarak, tehlikeli ortamlarda çalışan çalışanlar için en önemli güvenlik ilkeleri aşağıda belirtilmiştir.

Emniyet Donanımları

Tüm çalışanlar binada iken gerekli emniyet donanımları takmalıdır. Ekipman ayrıca temiz tutulmalı ve muhafaza edilmelidir. İş başındayken gevşek kıyafetler giymekten veya takılar takmaktan kaçınılmalıdır. Buna ek olarak, uzun saçlı insanlar hareketli makinelerle çalışırken önlem almalıdır.

Risk Analizi

Kendinizi ve çevrenizdeki kişileri korumak için, neyin yanlış gittiğinin ve potansiyel olarak tehlikeli bir durumu önlemek için ne yapabileceğinizin farkında olun. Kendinizi tehlikeli bir duruma düşürecek asla gereksiz riskler almayın ve sakin olun. Her şirket iş tehlikelerini tanımlamak ve önlemek için bir Risk Analizi yapmalıdır. Bazı kuruluşlar, tehlikeleri tanımak ve analiz etmek için özel eğitim almış bir İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi seçerler.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi

Bir Firma içinde çalışırken, İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi çok önemlidir. Çalışanlar, özellikle de kendi özel konumlarıyla ilgilendikleri için tüm güvenlik prosedürlerinden haberdar olmalıdırlar. Kazaların riskini azaltmak için periyodik olarak özel eğitim yapılmalıdır.

Acil Durum Planı

Yangın ve diğer tahliye planları, herkesin acil durumlarda en iyi davranışları anlamasına yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur. Çalışanlar mevcut tüm acil durumları bilmeli ve yangın söndürücülerin nerede saklanacağı ve nasıl kullanılacağını bilmelidirler. Binayı tahliye ederken hangi makinelerin kapatılması gerektiğini ve hangilerinin çalışmaya bırakılacağını belirlemek de önemlidir.  Acil Durum Planı hazırlatmak için teklif isteyiniz.

Araçlar ile Çalışma

Tüm aletler temiz ve kusursuz bir çalışma ortamında muhafaza edilmelidir. Her türlü kusur derhal bildirilmelidir. Ayrıca, herhangi bir alet, depolamaya yönelik olmayan bir yerde bırakılmamalıdır.

Ağır İş Makinaları

Makina tam çalışır durumda olmalı ve üreticinin tüm güvenlik koruyucuları takılmalıdır. Herhangi bir arıza veya arıza fark edildikten sonra doğrudan bakım departmanına gidin ve bilgi verin. Bazı makinelerin çalıştırılmasının teknik yönleriyle yeteri kadar eğitim almazsanız, kullanmayın. İşiniz bittikten sonra makineyi kapamayı unutmayın. Makina Periyodik Kontrolü yapılmalıdır.

Temizlik ve Hijyen Eğitimi

Çalışma alanınızı temiz tutmak, kazaları önlemeye konusunda önemlidir. Temiz  bir alan, daha iyi, daha az stresli bir çalışma atmosferi yaratmaya yardımcı olur. Doğru havalandırma ve aydınlatma armatürleri de dahil olmak üzere birçok faktör göz önüne alınmalıdır. Çalışanlara Hijyen Eğitimi aldırılmalıdır.

Yasak Madde Kullanımları

Fabrikalar çok risk oluşturabilir. Uyuşturucu veya alkol etkisi altında çalışmak yasaklanmalıdır. Yan etkileri olan bazı ilaçları almaları gereken kişiler denetçilerine bildirmelidir.

Her şirket, çalışanlarının tüm güvenlik prosedürlerinden haberdar olmalarını ve çalışma ortamının güvenli olmasını sağlamalıdır. Kurallar herkese uygulanmalıdır ve bunları izleyen her ihlal ele alınmalı ve  cezalandırılmalıdır. Hiçbir çalışan, güvensiz koşullarda çalışma konusunda endişe etmemeli, çünkü fabrika çalışması söz konusu olduğunda ciddi sonuçlar doğabilir. İşyeri Güvenliği için samsun merkez osgb ile iletişime geçiniz.

Etiketler: işyeri güvenliği, samsun merkez osgb, samsun osgb firmaları